Gotowanie makaronu wcale nie jest trudne. Koniecznie sprawdź, jak przygotować makaron idealny do zup, sosów lub drugich dań.
Zapewne gotowanie makaronu nie jest dla ciebie niczym nowym, choć nawet wieloletnim kucharzom zdarza się zwyczajnie go przegotować. Wtedy staje się mało smaczny i zbyt miękki. Stosuj się do poniższych zasad, a twój makaron będzie idealny.
1. Makaron gotuj w szerokim garnku, zwłaszcza jeśli jest to spaghetti.
2. Wlej nieco więcej wody niż do gotowania np. kaszy w saszetkach lub ziemniaków. Makaron w trakcie gotowania przejmuje wodę do siebie, dzięki czemu zwiększa również swoją objętość.
3. Makaron wrzucaj zawsze na wrzącą wodę. Posól dopiero wtedy, kiedy woda zacznie wrzeć i bulgotać.
4. Nie wlewaj do gotującej się wody oleju, ponieważ ten pozostanie na powierzchni wody i nie sprawi, że makaron przestanie się ze sobą sklejać. Dodatkowo olej może utrudnić przywieranie sosu do makaronu. Lepszym rozwiązaniem jest ugotowanie makaronu al dente i wymieszanie go zaraz po wsypaniu do wrzącej wody.
5. Koniecznie pilnuj czasu gotowania się makaronu – makaron do rosołu, tzw. nitki, gotuje się od 3 do maksymalnie 5 minut, rurki – penne – z kolei od 6 do 8 minut. Najdłużej powinien pozostać w wodzie makaron spaghetti – od 7 do 10 minut.
6. Jeśli nie masz zamiaru od razu podać makaronu do sosu lub zupy, odcedź go i polewaj przez chwilę zimną wodą, lekko potrząsając. Dzięki temu makaron się nie sklei.
Gotowanie makaronu nie jest trudne, zwłaszcza jeśli znasz odpowiedni czas jego gotowania i sposoby, by był sprężysty i nie klejący się. Makaron należy podać od razu z zupą lub sosem i nie można go długo przechowywać, ponieważ szybko się skleja. Jeśli jednak przeliczysz się i ugotujesz zbyt dużo makaronowych nitek lub rurek, możesz z nich zrobić smaczną zapiekankę. Dzięki temu makaron nie zmarnuje się, a ty zyskasz pyszne drugie danie.
W kuchni włoskiej przyjęło się, że makaron powinien być al dente, czyli lekko twardy i „jędrny”. Na na opakowaniu znajdziesz czas, przez który należy gotować makaron. Gotując makaron al dente, od tego czasu odejmij około 2 minuty. Koniecznie w trakcie gotowania sprawdzaj jego twardość. Na koniec, kiedy będziesz go odcedzać, nie polewaj go zimną wodą. Niektórzy wrzucają ugotowany makaron do garnka z sosem i dodają nieco wody po makaronie, aby go zagęścić.
Jest to podchwytliwe pytanie, ponieważ makaronu ryżowego nie musimy gotować, a jedynie sparzyć we wrzącej wodzie. Można znaleźć go w formie cienkich, przezroczystych nitek. Sam w sobie nie posiada bardzo wyraźnego smaku, jednak szybko przejmuje aromat podawanego z nim sosu lub warzyw.
Do przygotowania makaronu ryżowego potrzebny ci będzie głęboki talerz oraz przykrywka lub drugi talerz tej samej wielkości. Umieść nitki makaronu ryżowego w głębokim talerzu i zalej go wrzącą wodą tak, by go lekko zakrywała. Następnie zakryj namoczony makaron przykrywką.
Odczekaj 10 minut i sprawdź, czy makaron stał się miękki. Powinien przez ten czas wchłonąć wodę i stać się sprężysty. Możesz wtedy dodać go do woka z warzywami i kurczakiem albo pociąć na mniejsze kawałki i dodać do sałatki, kiedy ostygnie.
Zdjęcie główne: Divani (Diva)/unsplash.com