Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie daj się wkręcić! Zasady rozmowy z manipulatorem

Dla ducha/Psychologia
flettingmoments
Nie daj się wkręcić! Zasady rozmowy z manipulatorem

Niemal każdy z nas choć raz padł ofiarą manipulatora. Relacje, w których doświadczamy manipulacji, sprawiają, że psychicznie czujemy się coraz gorzej, jesteśmy wyczerpani emocjonalne, a nasze poczucie własnej wartości zaczyna spadać. Co możemy zrobić, by obronić się przed manipulatorem?

Wiedza jest najlepszą bronią przeciwko manipulatorom. Często już samo zauważenie, że ktoś próbuje wywrzeć na nas wpływ i skłonić do zrobienia czegoś, czego nie chcemy, może uchronić nas przed pułapką. Podczas kontaktów z osobami stosującymi manipulację musimy zachować szczególną czujność i ufać swojej intuicji, która zazwyczaj podpowiada nam, że w danej relacji ktoś źle nas traktuje. Najlepszym sposobem radzenia sobie z manipulatorem jest po prostu zerwanie z nim kontaktów, jeśli jednak z różnych względów nie możemy tego zrobić (na przykład pracujemy razem lub mamy dzieci), to powinniśmy nauczyć się, jak rozmawiać z taką osobą.

pasja1000/pixabay.com

Co to jest manipulacja?

Manipulacja to celowe stosowanie pewnych technik i mechanizmów, które umożliwiają kierowanie myślami, emocjami i zachowaniami nieświadomych takich działań ludzi. Manipulator intencjonalnie wywiera wpływ na jednostkę lub grupę osób, aby osiągnąć jakiś cel czy korzyści lub zaspokoić swoje potrzeby. Dla uzyskania pożądanego efektu może manipulować treścią i sposobem przekazywania informacji, a także emocjami drugiej osoby.

Ofiary manipulacji często ponoszą koszty finansowe, doświadczają złego samopoczucia, czują się winne, tracą korzystny wizerunek i izolują się od innych.

Manipulatorzy wcale nie muszą się uczyć z książek czy kursów, jak wpływać na innych. Często wystarczą im baczna obserwacja społeczeństwa i świetne umiejętności komunikacyjne. Osoby stosujące techniki manipulacji psychologicznej mają w zwyczaju tak długo testować nasze granice, jak im na to pozwolimy.

alda2/pixabay.com

Jak rozmawiać z manipulatorem?

Im więcej będziemy wiedzieli o technikach manipulacyjnych, tym łatwiej je dostrzeżemy i obronimy się przed nimi. Jeśli uświadomiliśmy sobie, że zostaliśmy ofiarami manipulatora, przygotujmy się na konfrontację z nim. Podczas rozmowy pamiętajmy o poniższych zasadach.

Wyznaczanie granic

Manipulatorzy często wybierają na swoje ofiary ludzi słabszych. Najlepszą bronią przed osobami stosującymi techniki manipulacyjne będzie stanowcze określenie swoich granic i zasygnalizowanie, że w przypadku ich przekroczenia pojawią się konsekwencje. W ten sposób pokażemy swoją siłę i zniechęcimy manipulatora.

Asertywność

Czasami jesteśmy za mili. Nie lubimy odmawiać, bo boimy się, że kogoś zranimy, przez co często robimy coś wbrew sobie. Nauczmy się stanowczo mówić „nie”. Asertywność nie ma nic wspólnego z brakiem życzliwości i sympatii. Odmawiać możemy spokojnie i grzecznie, broniąc przy tym swoich przekonań.

Przejmowanie kontroli nad rozmową

Jeśli podczas rozmowy zaczynamy odczuwać dyskomfort, może to oznaczać, że manipulator przejmuje kontrolę nad konwersacją. Nie pozwalajmy mu na to. Wsłuchujmy się w swoje emocje i nie podejmujmy decyzji pod ich wpływem, dajmy sobie czas na spokojne zastanowienie. Unikajmy milczenia i nie bójmy się zadawania pytań. Możemy przerwać rozmowę, by wyjawić własne odczucia i doprecyzować, o co nam chodzi, albo dopytać, co rozmówca miał konkretnie na myśli. Warto też stosować parafrazę, czyli powtarzać słowa manipulatora.

Zdj. główne: ElisaRiva/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Doskonalenie umiejętności jogi: subtelna sztuka balansu
Doskonalenie umiejętności jogi: subtelna sztuka balansu
Rozwijaj swoje umiejętności jogi dzięki naszym skutecznym wskazówkom dotyczącym balansu. Odkryj, jak prowadzenie treningu i świadomość ciała mogą poprawić Twoje doświadczenie.
Ostatnie wpisy