Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ubrać się na trening crossfit?

Aktywność fizyczna
flettingmoments
Jak ubrać się na trening crossfit?

Wygodny strój sportowy to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na efektywność treningu. Jak prawidłowo przygotować się do zajęć crossfit? 

Zakres ćwiczeń 

Trening crossfit to opracowany zestaw ćwiczeń, który obejmuje pracę wszystkich mięśni. Dodatkowo jest to trening bardzo intensywny i wymagający, dlatego w jego trakcie warto zadbać o maksymalny komfort ciała. Zajęcia crossfitowe można podzielić na ćwiczenia poprawiające wydolność oddechową i cardio, w ich ramach realizowane są dynamiczne serie przysiadów, podciągania, brzuszków, wspinania się, podnoszenia ciężarów, biegania czy swingu z kettlami.

Druga partia jest bardziej siłowa, pomaga poprawić koordynację ruchową i wiąże się z używaniem rozmaitych akcesoriów sportowych, takich jak sztangi o różnej wadze, piłka lekarska, skakanki, skrzynki do wskakiwania, gumy do ćwiczeń czy kettle. Z tego względu strój do uprawiania crossfitu powinien dawać zawodnikowi maksymalny zakres ruchów, wchłaniać pot, przylegać do ciała i nie uwierać. 

Strój sportowy 

Można założyć, że standardowy strój sportowy jest praktyczny do każdego rodzaju treningu. Założenie to jednak jest błędne. Każdy sport wymaga od zawodnika innych ruchów, ma inną intensywność ćwiczeń i charakteryzuje się rozmaitymi potrzebami organizmu. Z tego właśnie względu przed treningiem warto zadbać o prawidłowy strój. Jeśli chodzi o górną część ubioru, to wiele kobiet decyduje się na krótkie topy, tanki czy staniki sportowe Tego typu ubranie nie ogranicza ruchów, podtrzymuje biust i daje komfort podczas ćwiczeń.

W przypadku spodni najlepiej sprawdzają się długie legginsy lub krótkie przylegające spodenki. Ubrania dobrze dopasowane do sylwetki pozwalają dokładnie obserwować pracę mięśni podczas treningu. Kluczowy jest materiał, z którego wykonany jest strój. Sprawdzonymi tkaninami są poliester lub polipropylen, który pozwala skórze oddychać, odprowadza nadmiar wilgoci i nie powoduje odparzeń. 

Obuwie oraz dodatki 

Strój sportowy to jedno, jednak znacznie istotniejszą kwestią ubioru na trening crossfit jest prawidłowe obuwie. To właśnie ono pozwala na poprawne i stabilne wykonywanie wszystkich ćwiczeń, a także jest dodatkową ochroną przed groźną kontuzją. Obuwie do uprawiania crossfitu powinno być przewiewne, lekkie, dawać nodze stabilizację, profilować stopy tak, by mięśnie nie były obolałe, a także amortyzować ich ułożenie podczas wysiłku fizycznego. W tym celu dobrze sprawdzają się buty dostosowane do biegania.

Mają odpowiednio wyprofilowaną wkładkę, pomagają nodze prawidłowo układać się podczas intensywnych ćwiczeń i pozwalają skórze oddychać. Nie może zabraknąć także sportowych skarpetek, które odprowadzają wilgoć. Wśród dodatków do ubioru treningowego przydatne mogą się również okazać rękawiczki sportowe, które ułatwią podnoszenie sztangi czy wspinaczkę. Dobrze dobrane rękawiczki nie tylko poprawiają przyczepność i dają poczucie lepszej stabilności, ale także zabezpieczają nadgarstek przed bolesną kontuzją.

Zdj. główne: Victor Freitas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać profesjonalne narzędzia do warsztatu?
Jak wybrać profesjonalne narzędzia do warsztatu?
Przewodnik pomaga początkującym majsterkowiczom zrozumieć, jak dokonać właściwego wyboru narzędzi do swojego warsztatu. Poznaj najlepsze rozwiązania i niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
Ostatnie wpisy