Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Medytacja niejedno ma imię – który rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?

Dla ducha/Medytacja
flettingmoments
Medytacja niejedno ma imię – który rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?

Medytacja to jedna z najskuteczniejszych technik relaksacyjnych. Pozwala oczyścić umysł i pozbyć się codziennego napięcia, które wywołane jest życiem w ciągłym stresie. Dodatkowo medytacja wpływa korzystnie na poprawę pamięci oraz dodaje energii do dalszego działania. Jakie techniki medytacji są szczególnie polecane?

Co to jest medytacja?

Medytacja jest określana jako trening świadomości lub praktyka, która opiera się na ćwiczeniu własnego umysłu. Nierzadko wprowadza się siebie samego w odmienny stan świadomości. Słowo medytacja pochodzi z łaciny – meditatio – gdzie oznacza zagłębienie się w myślach, czy też rozważanie. Medytacja określa różnorodne praktyki, dlatego też wykorzystywana jest do zwiększania energii życiowej, rozwijania uczuć, uczenia się cierpliwości oraz współczucia.

Medytacja nie jest współczesnym wynalazkiem, a jej początki sięgają antyku, gdzie uznawana była za część tradycji religijnych, a także wierzeń społeczeństwa. Obecnie jest podstawą religii wschodnich, czyli buddyzmu, hinduizmu, czy też konfucjanizmu. Medytacja uznawana jest również za filar jogi. Osoby, które ją uprawiają, są zdania, że pomaga im oczyścić umysł. Wykorzystuje się ją jeszcze do niwelowania problemów zdrowotnych – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Kto potrzebuje medytacji?

Medytacja jest świetnym sposobem na wyciszenie się i zrelaksowanie. Jest to forma treningu, która polecana jest wszystkim. Dla każdego też może oznaczać coś innego i być podejmowana w innych celach. Warto nadmienić, że nie dla każdego medytacja będzie się wiązała ze szczególnym stanem, w którym można wyłączyć wszystkie negatywne myśli. Początkujący muszą zdać sobie sprawę z tego, że w ich przypadku jest to wręcz niemożliwe. Celem medytacji powinno być przede wszystkim odstresowanie się, rozluźnienie, odprężenie, a w konsekwencji poczucie radości i spełnienia.

W związku z tym można śmiało stwierdzić, że medytacja jest praktyką polecaną każdemu. W szczególności tym, którzy chcą odpocząć od codziennych natrętnych myśli i spraw. Medytacja jest również polecana osobom, które z powodu rozmaitych problemów cierpią na bezsenność lub inne kłopoty ze snem. Medytowanie pozwala się wyciszyć i zasnąć głębokim oraz regenerującym snem.

 

Zalet medytacji jest na prawdę wiele i serdecznie polecam każdemu praktykowanie codziennie 😁

🔅 Wystarczy 10 minut…

Opublikowany przez Mateusza Nosal Poniedziałek, 6 listopada 2017

 

Jakie są podstawowe techniki medytacji?

Medytacja może opierać się na kilku technikach. Nie ma jednej, która będzie odpowiednia dla każdego. Warto więc dowiedzieć się, która metoda czym się charakteryzuje. Wyróżnić można dwa główne sposoby medytacji – zwrócony na zewnątrz i do wewnątrz. Wśród nich znajdują się:

•  medytacja uniwersalna – skierowana jest do wewnątrz, czyli medytuje się w pomieszczeniu. Polega na wybraniu jednego konkretnego słowa, które ma dla medytującego bardzo duże znaczenie i wartość. W kolejnym etapie siada się w ciszy w ulubionej pozycji, a następnie zamyka oczy, rozluźnia i spokojnie oddycha. W trakcie wydechu powinno się z pełnym skupieniem powtarzać wybrane słowo, a po skończonej medytacji należy jeszcze przez jakiś czas siedzieć w ciszy;

•  medytacja na spacerze – jest to technika skierowana na zewnątrz. W tym konkretnym przypadku chodzi o to, że można medytować w każdej chwili. Trening medytacji polega na spokojnym i powolnym kroku, bez rozmowy z kimkolwiek i w pełnym skupieniu, aby uwolnić głowę od myśli. Osoba medytująca ma możliwość skupienia się na tym, co jest tu i teraz;

•  medytacja qigong – technika ta polega na siedzeniu z wyprostowanym kręgosłupem. Należy zamknąć oczy i się rozluźnić, a następnie skupić na punkcie poniżej pępka. Po wzięciu głębokiego wdechu medytujący odczuwa go aż w miejscu dantian, czyli w tym, na którym się skupia. Zazwyczaj taka medytacja trwa około 20 minut.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*