Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Aktywność fizyczna
flettingmoments
Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Dzięki niemu nigdy nie utkniesz w korku, zaoszczędzisz trochę pieniędzy i spalisz kalorie. Zalet jest więcej! Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto jeździć na rowerze.

Chcesz zbudować mięśnie? Zacznij jeździć na rowerze

Podczas jazdy na rowerze pracują mięśnie ramion, grzbietu, czworogłowe ud, brzucha oraz pośladków. Dzieje się tak niezależnie od tego, po jakim terenie się poruszasz. Wymienione mięśnie odpowiadają za nacisk stóp na pedała oraz utrzymanie odpowiedniej sylwetki. Pamiętaj, że im większe nachylenie i opór, tym ciało lepiej pracuje. Nie jest to sposób na uzyskanie spektakularnych efektów, ale pozwala uzyskać estetycznie zarysowane mięśnie. 

Wybierając rower, wpłyniesz pozytywnie na swój organizm

Jazda na rowerze nie tylko kształtuje mięśnie, ale i je wzmacnia. Podczas aktywności intensywnie pracują mięśnie kręgosłupa odpowiedzialne za podtrzymanie jego dolnego i lędźwiowego odcinka. Jeśli chcesz wzmocnić plecy, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu siodełka. Zbyt wyprostowana sylwetka może spowodować nadwyrężenie kręgosłupa. 

Rowerowe przejażdżki to też świetny sposób na poprawę krążenia, wzmocnienie pracy serca i uzyskanie lepszej wydolności oddechowej. Podczas aktywności fizycznej organizm zmuszony jest do wydajniejszej pracy, a co za tym idzie, w naturalny sposób poprawia się kondycja płuc. W czasie jazdy po płaskim terenie rytmiczne ruchy uspokajają serce, jego skurcze stają się pełniejsze i powodują szybsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Gdy spróbujesz regularnych treningów, z czasem rzadziej będziesz łapać zadyszkę, a Twoje serce zacznie bić spokojniej. 

Poprawia pracę mózgu i redukuje stres

Bez wątpienia kolejną zaletą jazdy na rowerze jest pozytywny wpływ na psychikę. Badania naukowe udowodniły, że lekka aktywność fizyczna pozwala zachować jasność umysłu i szybciej rozwiązywać problemy. Pozytywnie wpływa również na zdrowie psychiczne. Osoby regularnie trenujące znajdują ukojenie w treningach, przez co redukują stres i szybciej potrafią się wyciszyć. 

Jazda na rowerze spala masę kalorii

Aby mieć piękną sylwetkę, należy regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Wcale nie muszą być to treningi cardio, podczas których pot spływa z Ciebie strumieniami. Jak się okazuje, odchudzanie może być dużo prostsze. Wystarczy dojeżdżać do pracy rowerem. Nie musi być to długi dystans, wystarczy kilka kilometrów jazdy codziennie, aby już po miesiącu zobaczyć  pierwsze efekty. 

Rower ochroni Twoje zdrowie

Osoby jeżdżące na rowerze są w lepszym stanie psychicznym i fizycznym. Dzięki temu, że kontrolują masę swojego ciała, nie muszą się martwić nadwagą i otyłością. Z kolei szczuplejsza sylwetka zapobiega rozwinięciu się innych poważnych chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie. Co więcej, jazda na rowerze odbywa się na zewnątrz, przez co organizm ludzki buduje naturalną odporność. Osoby aktywnie uprawiające sport rzadziej skarżą się na bóle głowy, przeziębienie lub zwykłe osłabienie. 

Z rowerem zadbasz o środowisko i oszczędzisz pieniądze

Rower jako jeden z niewielu środków transportu jest pojazdem bezemisyjnym. Nie wydziela spalin ani hałasu, a jeżdżąc nim, nie musisz stać w korkach. W rezultacie jazda na rowerze jest tańsza, szybsza i bardziej ekologiczna. Ma to szczególne znaczenie w dużych miastach, gdzie korki są na porządku dziennym, a hałas już nikogo nie dziwi. Poza tym, poruszając się rowerem, zyskujesz możliwość ominięcia najbardziej ruchliwych ulic. Kupno dwukołowego pojazdu jest nieporównywalnie tańsze niż zakup samochodu. Dobry rower znajdziesz już w cenie 1000 złotych, za taką samą kwotę samochód jedynie naprawisz. Koszty amortyzacji i utrzymania roweru są również mniejsze. 

Jazda na rowerze oznacza oszczędność czasu

Dojeżdżając do wielu miejsc rowerem, przestaniesz tracić czas na dojście do parkingu, stanie w korkach i szukanie miejsc parkingowych. Dzięki temu życie stanie się łatwiejsze. Rower możesz przechowywać w mieszkaniu i brać go ze sobą, kiedy tylko zechcesz. Miejsce do jego przypięcia zawsze gdzieś się znajdzie, a korki możesz w łatwy sposób ominąć. Jest to też świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej. Już nigdy więcej nie będziesz musiała biec na przystanek ani jeździć w zatłoczonym autobusie. 

Przeczytaj też: Joga – dlaczego tak wiele osób ją pokochało i czemu Ty też powinnaś kupić karnet na te zajęcia?

Zdjęcie główne: Christian Vierig/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakładanie działalności gospodarczej – jak efektywnie zarządzać finansami firmy z pomocą profesjonalnego biura rachunkowego
Zakładanie działalności gospodarczej – jak efektywnie zarządzać finansami firmy z pomocą profesjonalnego biura rachunkowego
Odkryj, jak profesjonalne biuro rachunkowe może pomóc Ci efektywnie zarządzać finansami Twojej nowo założonej firmy. Zrozum, jak uniknąć błędów i ułatwić sobie prowadzenie działalności gospodarczej.
Ostatnie wpisy